Εκδηλώσεις: “Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός” (vid)

Κατηγορία MAGAZINE, Ελλάδα

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Youmagazine Newsroom

 

Το πρόγραμμα των καλλιτεχνικών εκδηλώσεων από 18/7 έως 30/9 του υπουργείου Πολιτισμού, με τον γενικό τίτλο “Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός”.

Μετά το βίντεο υπάρχει το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων Ιουλίου, Αυγούστου, Σεπτεμβρίου.

Πηγή: Υπουργείο Πολιτισμού

v

Η ΣΥΖΕΥΞΗ αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και σύγχρονου που επιχειρεί το υπουργείο Πολιτισμού σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία της επικράτειας, σε μια προσπάθεια εξωστρέφειας και οικονομικής στήριξης του οπτικοακουστικού τομέα με καλοκαιρινές δωρεάν παραστάσεις, στη σκιά της πανδημίας, ξεκινούν το Σάββατο 18 Ιουλίου από τη Ρωμαϊκή Αγορά.

Με τη μοναδική συναυλία της Ανίτα Ρατσβελισβίλι, σε δημοφιλείς άριες από όπερες των Βέρντι, Τσιλέα, Γκουνό, Σαιν-Σανς, Κερουμπίνι και Μάγερμπερμια.

Η σταρ της όπερας, με την θεαματική πορεία στις κορυφαίες όπερες του πλανήτη και τις διθυραμβικές κριτικές, συμβάλει αφιλοκερδώς στην εναρκτήρια εκδήλωση του θεσμού “Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός”. Μαζί της η ορχήστρα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, υπό την διεύθυνση του Λουκά Καρυτινού.

«Καλλιτέχνες του διαμετρήματος της Ανίτα Ρατσβελισβίλι είναι ο λόγος που υπάρχει η όπερα» έχουν γράψει οι New York Times «και η εμφάνιση της είναι μεγάλο γεγονός» έλεγε σήμερα ο Γιώργος Κουμεντάκης, διευθυντής της ΕΛΣ, ο οποίος συνεργάστηκε στενά με το υπουργείο Πολιτισμού για τον σχεδιασμό των εκδηλώσεων “Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός”, μαζί με τους διευθυντές των εποπτευόμενων φορέων του υπουργείου.

Η συναυλία θα μεταδοθεί ζωντανά από την διεύθυνση της ΕΛΣ nationalopera.gr και από τη νέα ψηφιακή πλατφόρμα που δημιούργησε το υπουργείο Πολιτισμού με online προβολές πολιτιστικού περιεχομένου στην διεύθυνση digitalculture.gov.

Επίσης, θα μεταδοθεί την Κυριακή 19/7 στις 21.00 από την ΕΡΤ2 και στη συνέχεια σε ευρωπαϊκές τηλεοράσεις, μέσω της EBU.

Στην ίδια επανεκκίνηση του Πολιτισμού με διεθνείς προεκτάσεις στοχεύει και η αναμετάδοση στο εξωτερικό των« Περσών» του Αισχύλου με το Εθνικό Θέατρο στην Επίδαυρο, στις 25/7, με τη στήριξη του ΥΠΠΟ και του Φεστιβάλ Αθηνών.

«Επειδή δεν έχουμε βάλει εισιτήριο είναι στην διακριτική ευχέρεια των θεατών του εξωτερικού αν επιθυμούν να κάνουν, αντί αντιτίμου, μια δωρεά στο Εθνικό Θέατρο», είπε σε συνέντευξη Τύπου νωρίτερα σήμερα η υπουργός Πολιτισμού, υπενθυμίζοντας ότι τα 2.500 χρόνια από τη ναυμαχία της Σαλαμίνας αποτελούν «γεγονός που καθόρισε την πορεία του δυτικού κόσμου».

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων “Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός” θα ολοκληρωθεί στις 30 Σεπτεμβρίου.

Την επομένη, 1η Οκτωβρίου θα ανοίξει η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων σε εκδηλώσεις του επόμενου καλοκαιριού, που θα κριθούν από επιτροπή του υπουργείου Πολιτισμού.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται και να κάνουν ηλεκτρονικές κρατήσεις – έχουν ήδη ξεκινήσει για τις 30 πρώτες εκδηλώσεις- στην ηλεκτρονική διεύθυνση του υπουργείου Πολιτισμού digitalculture.gov.gr. Οι παραστάσεις είναι δωρεάν και τηρούνται όλα τα πρωτόκολλα ασφαλείας που επιβάλει η πολιτεία για την πανδημία.
ν

Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός | Υπουργείο Πολιτισμού
ν

ν

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Ιουλίου

18 Ιουλίου

  • Ρεσιτάλ Ανίτα Ρατσβελισβίλι, μεσόφωνος ΕΛΣ | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 20.30

  • Μαρμαρωμένες Τρωάδες| Κάστρο Πύλου – Μεσσηνία | 21.00

19 Ιουλίου

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο – Αττική | 12.00 / 13.00 / 14.00

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Παιδική Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικός Χώρος Βραυρώνας – Αττική | 19.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου| Αρχαίο Θέατρο Θορικού – Αττική | 19.30

  • «Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο»| Φρούριο Καβάλας | 21.30

  • Σύνολο χάλκινων πνευστών και κρουστών| Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού – Θεσσαλονίκη | 21.00

20 Ιουλίου

  • Μανώλης Μητσιάς / Καρυοφυλλιά Καραμπέτη«Οι ποιητές μας τραγουδούν» | Φρούριο Ρίου – Αχαΐα | 19.30

  • Μαρμαρωμένες Τρωάδες| Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας (Αίθριο) – Ηλεία | 21.00

  • Ο Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης συναντά τη Δήμητρα Σελεμίδου. Μουσική Περιήγηση: από τα ερωτικά τραγούδια του Γιαννίδη, στις Εικόνες Από Μία Έκθεση του Mussorgsky | Ρωμαϊκό Ωδείο Δίου – Πιερία | 19.30

21 Ιουλίου

  • Athens State Line έκθεση του Richard Long| NEON | Ιερό Ελευθερέως Διονύσου, Νότια Κλιτύς Ακρόπολης – Αττική |21/7 – 30/9

  • Ρεσιτάλ με έργα Μίκη Θεοδωράκη| Κάστρο Μονεμβασιάς – Λακωνία|20.30

  • Σπουδαία Ερείπια– Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μονή Καισαριανής – Αττική | 19.30

  • «Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο»| Ρωμαϊκή Αγορά – Θεσσαλονίκη| 21.00

  • Μανώλης Μητσιάς / Καρυοφυλλιά Καραμπέτη«Οι ποιητές μας τραγουδούν»| Αρχαίο Θέατρο Ήλιδας – Ηλεία | 19.30

  • Στις Κορυφές – Athens Classical Players| Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 20.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 13.30 / 14.30 / 15.30

22 Ιουλίου

  • Χαλιμά | Παλαιό Φρούριο – Κέρκυρα | 20.30

  • Σύνολο Ξύλινων Πνευστών της ΚΟΘ| Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης | 21.00

  • «Ημερολόγιο για περαστικούς» Σκηνική καντάτα του Περικλή Κούκου σε κείμενα Χριστόφορου Χριστοφή | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 19.30

  • Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος – Αττική | 19.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου| Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30

  • Ριχάρδος Β΄ Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά| Οικοπάρκο Αλτιναλμάζη – Αλεξανδρούπολη | 21.00

  • Μαρμαρωμένες Τρωάδες| Ρωμαϊκό Ωδείο Νικόπολης – Πρέβεζα| 21.00

  • Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης / Δήμητρα Σελεμίδου– «Αφιέρωμα στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη»| Ρωμαϊκή Αγορά – Θεσσαλονίκη |19.30

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 20.30

23 Ιουλίου

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 20.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – Από το Θησέα στον Σόλωνα| Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30

  • Στέφανος Κορκολής / Σοφία Μανουσάκη– Τραγουδάμε τους ποιητές μας | Κάστρο Άρτας | 19.30

  • Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Παλαιό Φρούριο – Κέρκυρα | 20.30

  • «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη». Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS| Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς – Θεσσαλονίκη | 21.00

  • «Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο»| Αρχαιολογικός χώρος Πέλλας | 21.00

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής| Χρυσέα Φόρμιγξ | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο – Κέρκυρα| 13.00 / 14.00 / 15.00

24 Ιουλίου

  • Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 13.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο – Ιωάννινα | 12.00 / 13.00 / 14.00

  • Ριχάρδος Β΄ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά| Φρούριο Καβάλας | 21.00

  • Μαρμαρωμένες Τρωάδες| Αρχαιολογικός χώρος Δελφών – Φωκίδα | 21.00

  • Σπουδαία Ερείπια– Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων – Αττική | 19.30

  • Πλάθοντας τον Προμηθέα| Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30

  • Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου| Αιγές, Βασιλικοί Τάφοι – Ημαθία | 21.00

25 Ιουλίου

  • Τα πάντα είναι ρυθμός– Metallon Quintet – Κουιντέτο χάλκινων πνευστών και κρουστών της Κ.Ο.Α. | Αρχαίο Γυμνάσιο Ολυμπίας – Ηλεία |18.00

  • Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου (Προαύλιο) – Αττική | 19.30

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 20.30

  • Πλάθοντας τον Προμηθέα| Λύκειο Αριστοτέλους |19.30

  • Χαλιμά | Κάστρο – Ιωάννινα | 20.30

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αγορά των Κομπεταλιστών Δήλου | 19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Αρχαιολογικός χώρος Τίρυνθας – Αργολίδα | 12.00 / 13.00 / 14.00

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι| Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας – Αργολίδα | 19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου – Αττική

  • Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης / Δήμητρα Σελεμίδου– “Αφιέρωμα στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη” | Βυζαντινό Κάστρο Πλαταμώνα – Πιερία | 19.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου| Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30

26 Ιουλίου

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 20.30

  • Θέλω να δω τον Πάπα! (1920)| Κάστρο – Ιωάννινα | 20.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας – Μεσσηνία | 12.00 / 13.00 / 14.00

  • Μαρμαρωμένες Τρωάδες| Αρχαιολογικό Μουσείο Ερέτριας – Εύβοια | 21.00

  • Ριχάρδος Β΄ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Παλαιό Φρούριο – Κέρκυρα | 21.00

  • Σπουδαία Ερείπια– Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο Μυκόνου – Κυκλάδες | 12.00 / 13.00 / 14.00

27 Ιουλίου

  • Φαντασία με τσέλο και πιάνο | Μονή Καισαριανής – Αττική | 19.00

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Πλατεία Πύργου Τζανετάκη Γυθείου – Λακωνία | 19.30

28 Ιουλίου

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι| Αρχαιολογικός χώρος Μυστρά, Πλατεία κάτω Πύλης – Λακωνία | 19.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου| Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 19.30

29 Ιουλίου

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Μονή Δαφνίου – Αττική | 20.30

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι| Εκκλησιαστήριο Αρχαίας Μεσσήνης – Μεσσηνία| 19.30

  • Ριχάρδος Β΄ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά| Κάστρο Ναυπάκτου – Αιτωλοακαρνανία | 21.00

  • Σπουδαία Ερείπια– Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος (Παλαίστρα) – Αττική| 19.30

  • Επετειακή συναυλία για τα 95α γενέθλια του Μίκη Θεοδωράκη| Πλατεία Θησείου – Αττική |20.30

  • Χαλιμά | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 20.30

30 Ιουλίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | 19.30

  • «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» | Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς – Θεσσαλονίκη | 21.00

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Ανάκτορο Νέστορος – Μεσσηνία | 19.30

  • Ημερολόγιο ενός αθέατου εγκλεισμού | Ρωμαϊκή Αγορά – Αττική | 20.30

  • Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 20.30

31 Ιουλίου

  • Ημερολόγιο ενός αθέατου εγκλεισμού | Ρωμαϊκή Αγορά – Αττική | 20.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός Μουσείο Ερέτριας – Εύβοια | 19.30

  • Trio El Greco – Οι δύο σχολές της Βιέννης | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο – Αργολίδα | 21.00

  • Ριχάρδος Β΄ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου – Δωδεκάνησα | 21.00

  • Κόρη Αδάμαστη | Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου – Αττική | 19.30
    ν

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Αυγούστου

1 Αυγούστου

  • «Χρόνος ερωτικός» Έργο για πιάνο και φωνή, σε μουσική Λουκά Θάνου και ποίηση Πάνου Δημητρόπουλου | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30

  • Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 13.00

  • Χαλιμά | Φρούριο Καβάλας | 20.30

  • Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Αρχαίο Θέατρο Μεσσήνης – Μεσσηνία |19.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | 19.30

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 20.30

2 Αυγούστου

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 20.30

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Θέατρο Αρχαίας Μεσσήνης – Μεσσηνία | 20.30

  • Πανσέληνος Αυγούστου στο Σούνιο – Κουαρτέτο Aenaon | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 20.30

  • Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Αρχαιολογικός χώρος Μυστρά, Πλατεία Κάτω Πύλης – Λακωνία | 19.30

  • Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Φρούριο Καβάλας | 20.30

3 Αυγούστου

  • Εξομολογήσεις | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική|20.30

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Θέατρο Αρχαίας Μεσσήνης – Μεσσηνία| 19.30

  • «Ημερολόγιο για περαστικούς» Σκηνική καντάτα του Περικλή Κούκου σε κείμενα Χριστόφορου Χριστοφή | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30

4 Αυγούστου

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας – Ηλεία | 19.30

  • Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας – Ηλεία | 18.00

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Κορίνθου – Κορινθία | 19.30

5 Αυγούστου

  • Στέφανος Κορκολής / Σοφία Μανουσάκη – Τραγουδάμε τους ποιητές μας | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 19.30

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας – Ηλεία | 19.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου |Φρούριο Παλαμηδίου Ναυπλίου – Αργολίδα | 19.30

  • Χαλιμά | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 20.30

6 Αυγούστου

  • Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 20.30

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας – Ηλεία | 19.30

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30

7 Αυγούστου

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αμφιθέατρο Κάστρου Καλαμάτας – Μεσσηνία | 19.30

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | 20.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30

8 Αυγούστου

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | 20.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαίο Θέατρο Θορικού – Αττική | 19.30

  • Στα όνειρα των ποιητών | Αρχαιολογικός χώρος Δίου – Πιερία | 21.00

  • Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου | Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων – Καβάλα | 21.00

  • Χαλιμά | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Ζώνης – Έβρος | 20.30

9 Αυγούστου

  • Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Ζώνης – Έβρος | 20.30

  • Τα πάντα είναι ρυθμός – Metallon Quintet – Κουιντέτο χάλκινων πνευστών και κρουστών της Κ.Ο.Α.| Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα (Αύλειος χώρος) – Αττική | 20.30

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικός χώρος Νεμέας – Κορινθία |19.30

  • Ρεσιτάλ Δημήτρη Πλατανιά | Αμφιθέατρο Κάστρου Καλαμάτας – Μεσσηνία | 20.30

11 Αυγούστου

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 19.30

12 Αυγούστου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 19.30

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών – Φωκίδα | 18.00

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά – Φωκίδα | 19.30

13 Αυγούστου

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά – Φωκίδα | 19.30

  • Μήδεια | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαμοθράκης – Έβρος | 21.00

18 Αυγούστου

  • Georg Benda «Μήδεια» / Καμεράτα, Κ. Καραμπέτη – Μ. Χρυσικόπουλος | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά – Φωκίδα | 19.30

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Αντιρρίου – Αιτωλοακαρνανία | 20.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Aρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | 19.30

19 Αυγούστου

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Αντιρρίου – Αιτωλοακαρνανία | 20.30

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός Χώρος Μαλίων – Ηράκλειο | 19.00

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου- Αργολίδα | 19.30

  • Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 19.00

  • Στα όνειρα των ποιητών | Κάστρο Καβάλας | 21.00

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας – Αττική | 19.30

  • Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική |21.00

20 Αυγούστου

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου – Αργολίδα | 19.30

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας – Αττική | 19.30

  • Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική |21.00

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός χώρος Γόρτυνας – Ηράκλειο |19.00

21 Αυγούστου

  • Αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκι | Ναός Ολυμπίου Διός – Αττική |20.30

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου – Αργολίδα | 19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | Ωράριο ειτουργίας Μουσείου

  • Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Κάστρο Μυτιλήνης – Λέσβος |20.30

  • Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος – Μαγνησία | 19.00

  • Έρως – Ήρως | Αρχαίο Θέατρο Μίεζας – Ημαθία | 20.00

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου – Αργολίδα | 19.30

  • Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Μονή Αρκαδίου – Ρέθυμνο | 19.00

22 Αυγούστου

  • Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Κάστρο Μυτιλήνης – Λέσβος | 20.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας – Αττική| Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ελευθερών – Αττική |19.30

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία |19.30

  • Georg Benda «Μήδεια» / Καμεράτα, Κ. Καραμπέτη – Μ. Χρυσικόπουλος | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30

  • Μήδεια | Αρχαιολογικός χώρος Πύδνας – Πιερία | 21.00

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

23 Αυγούστου

  • Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο – Λάρισα | 19.00

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Βραυρώνας – Αττική |19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας (Παλαιό, οδός Ελ. Βενιζέλου) – Εύβοια | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | 19.30

24 Αυγούστου

  • Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου | Θέατρο Δάσους – Θεσσαλονικη | 21.00

  • Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαιολογικός Χώρος Εμποριού – Χίος | 19.00

  • Σύνολο εγχόρδων της ΚΟΘ | Αρχαιολογικό Μουσείο Άργους Ορεστικού – Καστοριά | 21.00

25 Αυγούστου

  • Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαιολογικός Χώρος Εμποριού – Χίος | 19.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών – Φωκίδα | 18.00

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30

  • Trio El Greco – Οι δύο σχολές της Βιέννης | Βυζαντινό Κάστρο Πλαταμώνα – Πιερία| 19.30

  • Σύνολο εγχόρδων της ΚΟΘ | Μουσείο Αιανής Κοζάνης (Αύλειος χώρος) – Κοζάνη |21.00

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Απτέρας – Χανιά | 19.00

  • Ο λόγος στο φλάουτο-Κουαρτέτο με φλάουτο | Ιερά Μονή Πεντέλης – Αττική | 20.30

26 Αυγούστου

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Απτέρας – Χανιά | 19.00

  • Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαίο θέατρο Πυθαγορείου – Σάμος | 20.30

  • Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Μεγαλόπολης – Αρκαδία | 19.00

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.30

27 Αυγούστου

  • Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαίο Θέατρο Πυθαγορείου – Σάμος | 20.30

  • Σύνολο χάλκινων πνευστών και κρουστών της ΚΟΘ | Αρχαιολογικός χώρος Ολύνθου Χαλκιδικής | 21.00

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων – Αττική | 19.30

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Φορτέτζα – Ρέθυμνο | 19.00

28 Αυγούστου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας – Αττική | 19.30

  • Σύνολο τσέλων και ξύλινων πνευστών της ΚΟΘ | Αρχαία Στάγειρα – Χαλκιδική | 21.00

  • Συνάντηση με τον Μότσαρτ | Μουσείο Ακρόπολης – Αττική | 20.30

29 Αυγούστου

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας (Ρωμαϊκή αυλή) – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας – Αττική | 19.30

  • Βάκχες | Αμφιάρειο – Ωρωπός | 19.00

  • Έρως – Ήρως | Πορταριά Πηλίου – Μαγνησία | 20.30

  • Στα όνειρα των ποιητών | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 20.00

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Ενετικό Φρούριο Ζακύνθου | 19.30

  • Τα Ρούχα του Ευθύμη Θέου – ΕΜΣΤ | Λύκειο Αριστοτέλη – Αττική | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

30 Αυγούστου

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Ενετικό Φρούριο Ζακύνθου | 19.30

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Σύρου – Κυκλάδες | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας – Αττική | 19.30

31 Αυγούστου

  • Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου – Μαγνησία | 13.00

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου – Μαγνησία | 20.30
    ν

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Σεπτεμβρίου

1 Σεπτεμβρίου

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου – Μαγνησία| 20.30

  • Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας – Λάρισα | 13.00

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος – Αττική | 19.00

2 Σεπτεμβρίου

  • Πανσέληνος Σεπτεμβρίου – Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών της Κ.Ο.Α. | Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 20.30

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος (Παλαίστρα) – Αττική | 19.00

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαίο Θέατρο – Λάρισα | 20.30

  • Έρως – Ήρως | Προαύλιο Ι. Ν. Αγίας Σοφίας – Θεσσαλονίκη | 20.30

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο – Αργολίδα | 20.30

3 Σεπτεμβρίου

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου – Αργολίδα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο – Αργολίδα | 19.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαίο Θέατρο – Λάρισα | 20.30

4 Σεπτεμβρίου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

  • LAURIUM της Αργυρώς Χιώτη – ΕΜΣΤ | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου – Αττική | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

5 Σεπτεμβρίου

  • Συνάντηση με τον ντε Φάγια | Ακαδημία Πλάτωνος – Αττική | 20.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 19.00

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου- Δωδεκάνησα |19.30

  • «Χορευτική» Παρέλαση Λύκειο Ελληνίδων | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 20.30

  • Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά |21.00

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Βυζαντινό Φρούριο – Τρίκαλα | 20.30

6 Σεπτεμβρίου

  • Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου – Δωδεκάνησα | 19.30

  • «Χορευτική» Παρέλαση Λύκειο Ελληνίδων | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 20.30

  • Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 21.00

  • Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Οθωμανικό Λουτρό Τρικάλων – Τρίκαλα | 13.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Στοά του Αττάλου – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών- Αττική | 19.00

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Βυζαντινό Φρούριο – Τρίκαλα |20.30

7 Σεπτεμβρίου

  • Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Βυζαντινό Κάστρο Φαναρίου – Καρδίτσα | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

  • Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη |Αρχαιολογικό Μουσείο – Καρδίτσα |13.00

8 Σεπτεμβρίου

  • Συνομιλώντας με την παράδοση – Μικρή Ορχήστρα της Κ.Ο.Α | Αρχαιολογικός χώρος Νεμέας – Κορινθία | 20.30

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 19.00

9 Σεπτεμβρίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 19.00

10 Σεπτεμβρίου

  • Η Ακαδημία μας … πηγαίνει Λύκειο! | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 20.30

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 19.00

  • 2ο Beyond the borders music festival | Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης | 21.00

  • «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» | Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 21.00

  • Trio El Greco – Οι δύο σχολές της Βιέννης | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.00

11 Σεπτεμβρίου

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Μυκηνών – Αργολίδα | 19.00

  • 2ο Beyond the Βorders Μusic Festival | Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης |20.15

12 Σεπτεμβρίου

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών – Αχαΐα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • 2ο Beyond the Βorders Μusic Festival | Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης | 20.15

  • Μήδεια | Αίθριο Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλονίκη | 21.00

  • Οι Απάχηδες των Αθηνών | Πρώην Βασιλικό κτήμα Τατοΐου – Αττική | 20.30

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών(16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ηετιώνειας Πύλης Πειραιά | 19.00

  • Πλάθοντας τον Προμηθέα | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 21.00

  • Σεξτέτο εγχόρδων με άρπα, φλάουτο και κλαρινέτο της ΚΟΘ | Βυζαντινό Μουσείο Καστοριάς – Καστοριά | 20.00

  • Deeper than Silence. Έκθεση | ΕΜΣΤ | Ρωμαϊκή Αγορά – Αττική | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

13 Σεπτεμβρίου

  • Πλάθοντας τον Προμηθέα | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 21.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών – Φθιώτιδα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Σεξτέτο εγχόρδων με άρπα, φλάουτο και κλαρινέτο της ΚΟΘ | Μουσείο Αιανής (Αύλειος χώρος) – Κοζάνη | 20.00

  • 2ο Beyond the Borders Music Festival | Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκη | 21.00

  • Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ |Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Τύμβου Μαραθώνα – Αττική| 19.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Στοά του Αττάλου – Αττική | 21.00

15 Σεπτεμβρίου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | 19.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Οι Απάχηδες των Αθηνών | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο – Αττική | 20.30

16 Σεπτεμβρίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

17 Σεπτεμβρίου

  • «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» | Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 21.00

  • Το αμάρτημα της μητρός μου | Μονή Καισαριανής – Αττική |19.00

18 Σεπτεμβρίου

  • Η ΚΟΘ συνοδεύει την μέτζο σοπράνο Ελένη Βουδουράκη | Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης | 20.00

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου – Αττική |19.00

19 Σεπτεμβρίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαίο Θέατρο Άργους – Αργολίδα|19.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Μουσείο Ακρόπολης – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Ορχήστρα ΚΟΘ | Ευρωπός – Κιλκίς |20.30

20 Σεπτεμβρίου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας)|Αρχαιολογικός χώρος Ασίνης – Αργολίδα | 19.00

  • Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Μουσείο Ακρόπολης – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

  • Phrasis | Περφόρμανς της χορογράφου Τζένης Αργυρίου | ΕΜΣΤ | Ολυμπιείο – Αττική | Αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

22 Σεπτεμβρίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Φρούριο Παλαμηδίου Ναυπλίου – Αργολίδα |19.00

23 Σεπτεμβρίου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | 19.00

24 Σεπτεμβρίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

25 Σεπτεμβρίου

  • Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 19.00

26 Σεπτεμβρίου

  • Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 19.00

  • Κινηματογραφική Μουσική από την ΚΟΘ | Ρωμαϊκή Αγορά Θεσσαλονίκης | 20.00

30 Σεπτεμβρίου

  • Ορχήστρα ΚΟΘ | Άβδηρα – Ξάνθη | 20.30

    ν

 


Translate this post