Τσιτσιπάς: Επέλαση προς την κορυφή του κόσμου (vid)

Κατηγορία Αθλητισμός

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ/ΤΕΝΙΣ  | Ενημ. 19:03

Posted by Youmagazine Staff

Ο πρίγκιπας Στέφανος νίκησε τον βασιλιά Φέντερερ με 2-0 και επελαύνει για να κατακτήσει την κορυφή του κόσμου, στον τελικό του ATP Finals.

ν

ΣΤΑ 21 του χρόνια ο Στέφανος Τσιτσιπάς, συνεχίζει να κατακτά τη μια κορυφή μετά την άλλη!

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο όμορφα όνειρά του, ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ με 2-0 σετ (6-3, 6-4) στον ημιτελικό του ATP Finals στο Λονδίνο και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό.

Είναι ο νεαρότερος φιναλίστ από την εποχή του Ντελ Πόρτο το 2009.

Αύριο θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Τιμ, Σβέρεφ – τον νικητή του αποψινού παιχνιδιού.
ν

ν

Παρ’ όλο που χθες είχε παίξει ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με τον Ναδάλ (ήττα με 2-1), ενώ ο Φέντερερ είχε αγωνιστεί την Πέμπτη, ο Τσιτσιπάς ήταν συγκλονιστικός και αποκαθήλωσε τον βασιλιά που μετράει 10 νίκες στο συγκεκριμένο τουρνουά.
ν

Ο πρωτοεμφανίζομενος σε ATP Finals Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε το ίνδαλμά του για 2η φορά. Image: Supplied

ν

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Φέντερερ στο πρώτο γκέιμ είχε μπρέικ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να αντιδρά εντυπωσιακά καθώς έκανε το σκορ 3-0 κάνοντας αυτός το μπρέικ στο σερβίς του Ελβετού.

Ο Φέντερερ προσπαθούσε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του Έλληνα και τα δύο τελευταία σερβίς-γκέιμς του Στέφανου εξελίχθηκαν σε θρίλερ.

Στο 7ο γκέιμ ο Ελβετός προηγήθηκε με 0-40, αλλά ο Έλληνας τενίστας με απίστευτη ψυχραιμία και ωριμότητα στο παιχνίδι του τα… έσβησε και τα τρία φτάνοντας στο 5-2, με τον Ελβετό να μειώνει σε 5-3 και στο 9ο γκέιμ τα είδαμε όλα καθώς διήρκησε 15 λεπτά!

Ο Φέντερερ έχασε 4 μπρέικ πόιντς, ο Τσιτσιπάς έχασε 6 σετ πόιντς, αλλά στο 7ο ο Φέντερερ έκανε κακή επιστροφή και το σετ πήγε στον Στέφανο!

Η εκκίνηση του 2ου σετ ήταν εξίσου συναρπαστική με τον Τσιτσιπά να κάνει και πάλι νωρίς το μπρέικ, καθώς πήρε προβάδισμα με 2-1 στο σερβίς του Ελβετού, αλλά ο Φέντερερ απάντησε στο επόμενο γκέιμ. Εκεί προηγήθηκε 0-40, ο Τσιτσιπάς του έσβησε και πάλι τριπλό μπρέικ πόιντ, όμως τελικά πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 2-2.

Η χαρά του όμως δεν κράτησε για πολύ. Ο Τσιτσιπάς έκανε δεύτερο συνεχόμενο μπρέικ για να φτάσουμε στο δραματικό 9ο γκέιμ.

Εκεί ο Φέντερερ τα έπαιξε όλα για όλα και προηγήθηκε με 15-40, ωστόσο ο Στέφανος δεν λύγισε κι αφού ισοφάρισε, οδήγησε τον Φέντερερ στο λάθος για το ματς πόιντ και με άσο έκλεισε τον αγώνα.

Η ρακέτα έπεσε από τα χέρια του, το βλέμμα του στράφηκε στην κερκίδα για να «συναντήσει» τους δικούς του, μ’ ένα τεράστιο χαμόγελο να ζωγραφίζεται στο πρόσωπο του… Ο Στέφανος ήταν πλέον στον τελικό και τα συγχαρητήρια του βασιλιά Ρότζερ στον διάδοχο του ήταν η καλύτερη ανταμοιβή κι επιβεβαίωση για αυτόν τον σπουδαίο αθλητή!